Obiekt

Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy po zalogowaniu.
Ta publikacja jest chroniona prawem autorskim. Dostęp do jej cyfrowej wersji jest możliwy po zalogowaniu.

Tytuł: Behawioralne aspekty zarządzania niepewnością projektów e-Zdrowie

Tytuł odmienny:

Behavioural Aspects of Managing the Uncertainty of e-Health Projects

Autor:

Frączkowski, Kazimierz

Współtwórca:

Dudycz, Helena. Redaktor ; Hernes, Marcin. Redaktor ; Pondel, Maciej. Redaktor ; Rot, Artur. Redaktor

Opis:

Frączkowski, K. (2023). Behawioralne aspekty zarządzania niepewnością projektów e-Zdrowie. W: H. Dudycz, M. Hernes, M. Pondel, A. Rot (red.), Informatyka w zarządzaniu (s. 66-90). Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Abstrakt:

Rosnąca złożoność, wielkość, liczba interesariuszy oraz miliony użytkowników projektów e-Zdrowie powoduje, że planowane rezultaty projektów oddziałują na otoczenie społeczne i zarządzanie tymi projektami. Celem artykułu jest wykazanie wpływu nowych behawioralnych aspektów oddziaływania interesariuszy projektów na predykcję przebiegu oraz planowane rezultaty społeczne i finansowe projektów e-Zdrowie. W badaniach wykorzystano metody obserwacji, badania dokumentów projektowych oraz techniki ankietowe. W latach 2011-2015 oraz 2016-2021 prowadzono badania ankietowe, które dotyczyły projektów IT w Polsce oraz projektów e-Zdrowie. Analiza obserwacyjna i badanie dokumentów dotyczyły projektu „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych” (P1), pod kątem czynników decydujących o jego sukcesie i niepowodzeniu. Produkty P1, takie jak e-zwolnienia, a głównie e-recepta, zostały opracowane przed rokiem 2015, czyli przed pandemią COVID-19, jednak wdrożenie odbywało się w warunkach złożonego oddziaływania interesariuszy, napotykając na duże opory, w tym problemy legislacyjne. Miesiąc, w którym wybuchła pandemia COVID-19 w Polsce, był okresem przełomowym, sprawdzianem siły emocji w zachowaniu lekarzy, pacjentów, farmaceutów, managerów e-recept, e-konsultacji i innych technologii e-Zdrowie wprowadzających zmiany w modelu funkcjonowania ochrony zdrowia. Wykazano, że przyczyna powyższej sytuacji leżała po stronie „miękkich” elementów zarządzania ryzykiem, niewłaściwej identyfikacji i zarządzania niepewnością.

Wydawca:

Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Miejsce wydania:

Wrocław

Data wydania:

2023

Typ zasobu:

rozdział

Identyfikator zasobu:

doi:10.15611/2023.51.0.04 ; oai:dbc.wroc.pl:124005

Język:

pol

Powiązania:

Informatyka w zarządzaniu

Prawa:

Wszystkie prawa zastrzeżone (Copyright)

Prawa dostępu:

Publikacja udostępniona na podstawie art. 28 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. 2021, poz. 1062 ze zm.). Publikacja dostępna wyłącznie na terenie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Lokalizacja oryginału:

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Podobne

×

Cytowanie

Styl cytowania:

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji