Object

This publication is protected and available only for logged users.
This publication is protected and available only for logged users.

Title: Behawioralne aspekty zarządzania niepewnością projektów e-Zdrowie

Title in english:

Behavioural Aspects of Managing the Uncertainty of e-Health Projects

Creator:

Frączkowski, Kazimierz

Contributor:

Dudycz, Helena. Redaktor ; Hernes, Marcin. Redaktor ; Pondel, Maciej. Redaktor ; Rot, Artur. Redaktor

Description:

Frączkowski, K. (2023). Behawioralne aspekty zarządzania niepewnością projektów e-Zdrowie. W: H. Dudycz, M. Hernes, M. Pondel, A. Rot (red.), Informatyka w zarządzaniu (s. 66-90). Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Abstrakt:

Rosnąca złożoność, wielkość, liczba interesariuszy oraz miliony użytkowników projektów e-Zdrowie powoduje, że planowane rezultaty projektów oddziałują na otoczenie społeczne i zarządzanie tymi projektami. Celem artykułu jest wykazanie wpływu nowych behawioralnych aspektów oddziaływania interesariuszy projektów na predykcję przebiegu oraz planowane rezultaty społeczne i finansowe projektów e-Zdrowie. W badaniach wykorzystano metody obserwacji, badania dokumentów projektowych oraz techniki ankietowe. W latach 2011-2015 oraz 2016-2021 prowadzono badania ankietowe, które dotyczyły projektów IT w Polsce oraz projektów e-Zdrowie. Analiza obserwacyjna i badanie dokumentów dotyczyły projektu „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych” (P1), pod kątem czynników decydujących o jego sukcesie i niepowodzeniu. Produkty P1, takie jak e-zwolnienia, a głównie e-recepta, zostały opracowane przed rokiem 2015, czyli przed pandemią COVID-19, jednak wdrożenie odbywało się w warunkach złożonego oddziaływania interesariuszy, napotykając na duże opory, w tym problemy legislacyjne. Miesiąc, w którym wybuchła pandemia COVID-19 w Polsce, był okresem przełomowym, sprawdzianem siły emocji w zachowaniu lekarzy, pacjentów, farmaceutów, managerów e-recept, e-konsultacji i innych technologii e-Zdrowie wprowadzających zmiany w modelu funkcjonowania ochrony zdrowia. Wykazano, że przyczyna powyższej sytuacji leżała po stronie „miękkich” elementów zarządzania ryzykiem, niewłaściwej identyfikacji i zarządzania niepewnością.

Publisher:

Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Place of publication:

Wrocław

Date:

2023

Resource Type:

rozdział

Resource Identifier:

doi:10.15611/2023.51.0.04 ; oai:dbc.wroc.pl:124005

Language:

pol

Relation:

Informatyka w zarządzaniu

Rights:

Wszystkie prawa zastrzeżone (Copyright)

Access Rights:

Publikacja udostępniona na podstawie art. 28 ust. 1 pkt. 3 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. 2021, poz. 1062 ze zm.). Publikacja dostępna wyłącznie na terenie kampusu Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Location:

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Similar

×

Citation

Citation style:

This page uses 'cookies'. More information