Object

Title: Racjonalność, konflikty i teoria gier w życiu i pracy Roberta J. Aumanna (Nagroda imienia Nobla w dziedzinie ekonomii, 2005)

Title in english:

Rationality, conflicts and game theory in the life and career of Robert J. Aumann (Nobel Prize in Economic Sciences, 2005)

Creator:

Ostasiewicz, Katarzyna

Description:

Śląski Przegląd Statystyczny = Silesian Statistical Review, 2014, Nr 12 (18), s. 285-312

Abstrakt:

Robert J. Aumann wyróżniony został w 2005 r. Nagrodą imienia Nobla w dziedzinie ekonomii „za postępy w zrozumieniu konfliktów i współpracy dzięki teoriogrowej analizie”. Najbardziej znanym z jego osiągnięć jest pojęcie równowagi skorelowanej. Zasłynął również, nie tylko w środowisku naukowym, z prób stosowania wyników matematycznych do rzeczywistych konfliktów politycznych. Niniejsza praca przedstawia zarys głównych osiągnięć R.J. Aumanna, w tym koncepcje wspólnej wiedzy i racjonalności, twierdzenie o równowagach Nasha w grach iterowanych, pojęcie równowagi skorelowanej i twierdzenie o braku zgody na niezgodę, a także mniej doniosły z naukowego punktu widzenia aczkolwiek niezmiernie zajmujący problem talmudycznego podziału majątku. Ponadto zarysowana jest sylwetka naukowca jako człowieka i osoby zabierającej głos w sprawach politycznych

Publisher:

Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Place of publication:

Wrocław

Date:

2014

Resource Type:

artykuł

Resource Identifier:

oai:dbc.wroc.pl:27442

Language:

pol

Relation:

Śląski Przegląd Statystyczny = Silesian Statistical Review, 2014, Nr 12 (18)

Rights:

Wszystkie prawa zastrzeżone (Copyright)

Access Rights:

Dla wszystkich w zakresie dozwolonego użytku

Location:

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

Similar

×

Citation

Citation style:

This page uses 'cookies'. More information